Farmář Václav Vacík: Musíme si pomoct sami, nemá cenu brečet

AMSP ČR: Dobrý den, během letošního léta jste se zúčastnili natáčení pořadu Toulavá kamera na venkově v rámci projektu Rok venkova 2017 vyhlášeného AMSP ČR. Jak hodnotíte přínos natáčení pro Vás?

Vacík: Jako pozitivní hodnotím maximálně zkušenosti s natáčením a vzhledem k tomu, že se nechci stát hollywoodským hercem, tak toto do budoucna zrovna moc nevyužiju. Ne, vážně, jak a jestli se to nějakým způsobem projeví i na chodu farmy uvidíme, až bude pořad odvysílán.

AMSP ČR: Jaký přínos má toto natáčení pro podnikání na venkově?

Vacík: Určitě to přiblíží venkov a činnost farmářů veřejnosti s tím, jak se potraviny vlastně vyrábějí – jak vznikají. Takže přínos vidím určitě v tom, že se lidé nebudou dívat jen na zahraniční filmy či seriály, ale také na realitu z českého venkova. Myslím, že to i dobře navazuje na současný trend, kdy lidé začínají jezdit na dovolené více po České republice a i tímto způsobem se o ní mohou něco více dozvědět.

AMSP ČR: Jaké bariéry Vás nejvíce trápí v podnikání na venkově?

Vacík: Tak jistě nás toho trápí dost, obtížně se takto narychlo vyselektuje to, co nás trápí nejvíce. Jistě byrokracie, ale ta trápí všechny podnikatele v České republice, tedy nejen na venkově. Ať děláte, co děláte, tak k podnikání a rozvíjení podniku potřebujete kvanta formulářů, razítek a to většinou spotřebuje i spoustu času a energie. Než se pak člověk k něčemu dopracuje, tak ho to už tolik otravuje, že někdy dojde k názoru, že je lepší nedělat nic nebo některá nařízení prostě obejít. Další téma jsou kontroly, které už chodí i kontrolovat kontroly předcházející, jestli vše zkontrolovali dobře atd.

AMSP ČR: Co byste popřál začínajícím podnikatelům na venkově?

Vacík: Tak hlavně hodně štěstí, bez kterého to nejde. A potom také ať se jim podaří sehnat dobré zaměstnance. To je další problém, který jsem nezmínil. Blízko vesnic se dnes zakládají velké fabriky, které stahují pracovní sílu. Navíc v zemědělství není možné zaměstnat člověka, který se naučí jeden úkon, který dokola vykonává. Pracovníci v zemědělství musí mít vlastní hlavu a hlavě být časově flexibilní v závislosti na počasí, protože nejvíc práce na polích je v době, kdy je venku hezky a většina lidi tráví čas s rodinou, na dovolené, u vody nebo jen na terase u hospody. Musí být také všestranní - dobří řidiči, trochu opraváři, musí umět pracovat s dobytkem a tak dále. Samozřejmě tyto nadstandardní dovednosti musí být dobře finančně ohodnoceny. Dalším trochu specifickým problémem v České republice je závist. Takže přesto, že hospodaříte v poměrně velké obci, zaměstnáváte většinou lidi z okolních vesnic, kteří váš úspěch již nemají takříkajíc z první ruky. Hlavně je ale třeba se s tím poprat a nejenom brečet.