Koně na Galloway farmu neodmyslitelně patří

Appaloosy, koně vyšlechtěné indiánským kmenem Nez Percé (neboli Propíchnuté nosy) a zocelené v extrémních podmínkách života v horách i na prérii, jsem si zamiloval natolik, že dnes nejen zdobí naše stáje, ale věnuji se s nimi i jezdeckým westernovým disciplínám. Mezi ně patří reining (westernová forma drezury), cutting (dobytkářská disciplína, kdy zejména kůň musí prokázat cit pro práci s dobytkem) nebo working cow horse - disciplína testující dovednosti koně, které se vztahují k práci na farmě. Skládá se ze dvou částí: předepsané reiningové úlohy a práce s dobytčetem. Pro hodnocení je nejdůležitější, zda má kůň po celou dobu tele pod kontrolou, ukazuje cit pro dobytče a také schopnost provést práci bez přehnaných pobídek otěží a ostruh. Vážím si samozřejmě všech ocenění v této oblasti, zejména pak titulu Šampion rodeových sportů ČR 2011 nebo Mistr Evropy v letech 2012, 2013 a v roce 2015 v disciplíně cutting – titul získaný na Mistrovství Evropy plemene appaloosa ve Francii.

Stejně tak na hospodářství již neodmyslitelně patří plemeno quarter horse (americký kovbojský kůň), jedno z nejstarších amerických plemen koní, které se začalo chovat již na počátku 17. století. Vyvinul se z dovezených španělských, arabských, berberských a tureckých koní, které osadníci křížili s různými anglickými „cestovními“ plemeny. Výsledkem byl velice rychlý, mohutně stavěný sprinter. Na farmě je využíváme, stejně jako je přes třista let používají američtí kovbojové, při práci s dobytkem.

Aktuálně se u nás nachází cca 45 koní, z čehož je osm v našem vlastnictví. Jsme také hostitelem různých jezdeckých akcí - kurzů, výstav a soutěží v různých westernový disciplínách.

Václav Vacík, majitel